Авдіївський намет

Проект “Авдіївський намет” (до 2020 року — виставка-ярмарок “На теренах Донбасу”) виник влітку 2017 року. Ідея волонтерів з прифронтової Авдіївки полягала в тому, щоб встановити на вулицях міст та на культурно-масових заходах щось, що нагадувало б людям про війну та допомагало збирати кошти на потреби фронту. Втіленням ідеї став звичайний намет, який щороку зазнавав змін на краще та набував популярності в Україні і за її межами.

Авдіївський намет 1Першим вуличним заходом, організованим фондом поза Авдіївкою, став мандрівний благодійний ярмарок, який проїхав трьома обласними центрами у червні 2017-го. Під час виснажливих чергувань за столиком з саморобними військовими сувенірами волонтери вирішили — потрібно рухатись вперед та робити подібні заходи менш тривалими, але більш ефективними.

Так до Дня Незалежності столик з сувенірами вже переїхав в намет, позичений колегами з Васильківського району Київщини. Крім сувенірів благодійної крамнички, намет був укомплектований експонатами з фронту та фотовиставкою з життя підрозділу іноземних добровольців, для якого в той час збиралась допомога. Бійці з Білорусі та Росії, які виконували задачі на донецькому напрямку спільно з добровольцями УДА, поділились світлинами, які ілюструють їхній побут та бойовий шлях, а також привезли в столицю кілька мішків “металу війни” – хвостовиків, гільз та уламків, які мали торкнути за душу кожного киянина та гостя столиці.

Авдіївський намет 2Фотовиставка розмістилась на двох банерах, надрукованих безкоштовно київською компанією Print Market, решту світлин бійці додруковували на кольоровому принтері та розвішували на маскувальній сітці, якою був вкритий намет. Зацікавлені перехожі підходили розглядати фото та артефакти, волонтери розповідали історію підрозділу іноземців та запрошували гостей до столика з виробами благодійної крамнички. Крім доброчинців з Авдіївки, до волонтерства в наметі почали долучатись і кияни.

Авдіївський намет 3Зацікавившись ідеєю вуличної виставки, активісти з Бердянська запросили виставку-ярмарок “На теренах Донбасу” долучитись до дня народження їхнього міста. В організованому ГО “Перший спалах” наметі розташувалась вже знайома всім фотовиставка на двох банерах та друковані на принтері світлини з життя бійців. Виручені кошти після кожного виїзду спрямовувались на закриття основних потреб підрозділу іноземних добровольців.

Авдіївський намет 4Менше ніж за місяць виставку “На теренах Донбасу” запросили до Сум — прийняти участь в міських заходах на Покрову. Вже в Сумах за кошти фонду був придбаний постійний намет з зеленим тентом, за яким тепер легко можна впізнати проект “Авдіївський намет”. Крім спілкування з небайдужими містянами, цей захід допоміг залучити до діяльності фонду декількох волонтерів, робота яких підняла показники успішності на високий рівень.

Авдіївський намет 5Із Сум намет поїхав до Києва разом з експонатами, фотовиставкою і сувенірами крамнички. Там на початку грудня пройшла ще одна виставка, на якій крім коштів на спорядження й технічні засоби розвідки волонтери збирали ще й продукти та теплий одяг для бійців-добровольців. Самі бійці, перебуваючи на ротації в столиці, також долучились до волонтерства в наметі і розповідали відвідувачам свою історію, показуючи уламки зі своїх позицій і гільзи від своєї зброї.

На початку 2018 року, при плануванні роботи проекту було прийняте рішення: встановлювати виставку-ярмарок на Хрещатику в Києві під час найбільш масових тематичних заходів. В список таких потрапили річниця Майдану, День Києва та День Незалежності України. Крім того, експозицію авдіївського намету можуть запросити до себе партнери та представники міської влади для участі в різноманітних міських та обласних культурних заходах.

Авдіївський намет 6З 2019 року діяльність фонду отримала чимало нових напрямків, тож експозицію намету вирішили дещо змінити — фотовиставка тепер розміщується на трьох банерах захисного кольору, які гармонійно вписались в зелений намет, вкритий маскувальною сіткою. Кожна стіна намету тепер розповідає свою історію: шлях підрозділу іноземних добровольців, який наразі припинив своє існування, описується лише на одній із них. Друга стіна присвячена військовій історії Авдіївки 2014-2019рр., а третя ілюструє роботу авдіївських волонтерів в різних напрямках діяльності фонду. Більш повною стала і композиція з металу війни, а кошти від продажу сувенірної продукції тепер акумулюються на потреби добровольчої групи аеророзвідки “Небесна варта”. Оновлена експозиція вперше була представлена в Києві у травні 2019 року.

Авдіївський намет 7В червні 2019-го авдіївський намет прямує на Донеччину: банерна фотовиставка та експозиція з металу війни стає невід’ємною частиною обласного етнофестивалю “Дике поле” в заповіднику “Кам’яні могили”. До створення виставки на цей захід долучився і авдіївський міський відділ культури — декоровані орнаметами предмети війни привезли не лише волонтери благодійної крамнички, а і юні таланти зі скаутської організації “Пласт”. Відвідувачі намету мали змогу переглянути експозицію, придбати сувенір, зробивши внесок на добрі справи, а також вплести кілька смужок в маскувальну сітку для захисників Авдіївки.

Авдіївський намет 8Наступним містом на шляху авдіївського намету стало Дубно — банерна фотовиставка разом з сувенірами та експонатами долучилась до триденного рок-фестивалю “Тарас Бульба”. Для волонтерів це стало свого роду квестом, адже до місця проведення заходу довелось добиратись автостопом, а житлом стали невеличкі туристичні намети, заховані за банером фотовиставки. Крім спілкування з гостями та продажу сувенірів, в авдіївському наметі проходили майстер-класи з розпису на металі війни.

Авдіївський намет 9Повертаючись до звичного формату: в День Незалежності 2019 року знайомий всім авдіївський намет чергував на Хрещатику чотири дні. Крім місцевих волонтерів, на чергування заступали і аеророзвідники “Небесної варти”, тож затишна кімнатка під масксіткою в центрі столиці стала ще й місцем планування бойових задач та проектування нового виду обладнання.

Авдіївський намет продовжує свою роботу в звичному форматі. Про найближчі заплановані заходи ви можете дізнатись у розділі “Анонси” на нашому сайті.

До нових зустрічей!

Авдіївський намет на Хрещатику

Стандартна локація намету в День Києва та День Незалежності України – біля виходу з метро до будинку по вул. Хрещатик, 13