Навели лад після безвідповідальних туристів під Говерлою

під Говерлою

під Говерлою

під Говерлою

під Говерлою

під Говерлою

під Говерлою

Наслідки дивних подій на перемичці між Петросом і Говерлою ліквідовувала чергова зміна добровільних рятувальників Rescue Team з допомогою місцевих мешканців села Лазещина.

Всі ми любимо, завітавши до гірських будиночків, побачити чисту охайну хатинку серед лісу, бодай невеличкий запас сухих дров і смаколики, залишені колегами по мандрах. Цього разу замість очікуваного затишку добровольці нашої мобільної групи натрапили на розтрощені і спалені меблі, зламані замки на технічних приміщеннях і вкрадені речі побутового вжитку.

Наприкінці січня ми порізали і порубали великий запас дров, заготовлений працівниками заповідника з літа. При використанні в звичайному режимі – тобто опаленні будиночку туристами в вечірню пору, аби зігрітись – таких обсягів мало би вистачити не менш ніж на кілька десятків ночівель, а враховуючи, що мандрівники зупиняються в колибах не щоденно – орієнтовно на місяць-півтора. Проте вже в крайніх числах січня в журналі притулку з’явився запис про те, що дрова закінчились, і десь в цей самий період горе-мандрівники вирішили порубати залишеною нами сокирою не сухі гілки на смереках неподалік, а стіл і лавки на подвір’ї притулку та полиці на стінах всередині.

Що спонукало людей нищити майно гірського будиночку заповіднику, лишається загадкою, але на меблях історія не завершилась. Знайшовши серед всіх будиночків маленьку технічну кімнату-склад з табличкою “майно рятувальної групи”, мандрівники вирішили “врятуватись”, зламавши замок і використавши продуктові припаси, що завозились на сезонне зберігання нашими добровольцями для використання при зимових виходах з ночівлями в цій місцевості.

По кількості продуктів, які зникли, можна припустити що досить велика група осіб “рятувалась” в будиночках не менше ніж тиждень, тож навряд чи мова йде про екстрену ситуацію, коли мандрівникам дійсно були необхідні припаси. Та і хто в екстреній ситуації прихопив би з собою побутове приладдя волонтерів – посуд, лампочки, капці, засоби гігієни? Нам звісно не шкода таких дрібниць для мандрівників, особливо якщо вони допомогли в скрутній ситуації, але ми вкрай обурені тим, що речі були взяті з нашого закритого складу без дозволу і погодження, і ніхто не попередив нас про те, що припасів нагорі немає і нам потрібно винести нові.

На запит допомогти оперативно поповнити запаси дров, аби мандрівники не продовжили палити меблі в колибах, відгукнулись двоє мандрівників з Закарпаття. Місцеві мешканці села Лазещина саме збирались відвідати Говерлу, тож скоригували маршрут аби завітати на перемичку і допомогти черговій групі добровільних рятувальників заготувати дрова для туристів. Так, спільними зусиллями за декілька днів був створений аварійний запас дров із сухостою, знайденого у лісі, та дерев’яних будівельних відходів.

Прохання до мандрівників!
По можливості, поповнюйте запаси дров в колибах. Ми докладаємо всіх можливих зусиль, щоб в будиночках на ключових маршрутах завжди був аварійний запас сухих дров, і щоб ви могли прийти і одразу зігрітись. Але не завжди це вдається робити вчасно, враховуючи що більша половина нашої волонтерської команди на війні, а ще знаходяться люди які прийдуть, спалять всі дрова за пару днів і підуть собі далі.

Старе добре правило туристичної спільноти: прийшов в хату – спалив сухі дрова – зігрівся – приніс нові з лісу – висушив і лишив для наступної групи. Немає в Карпатах такої кількості волонтерів з бензопилками, щоб всі притулки були до даху завалені дровами. Давайте спільними зусиллями підтримувати лад і піклуватись про безпеку одне одного на зимових маршрутах!