автор фото
Анна Замаєва
0

Що це – високогірні притулки? Для чого ми будуємо хату на полонині Рогнєска? Відповіді на часті питання

Зібрали відповіді на найбільш поширені питання, які виникли в наших читачів щодо будівництва туристичного притулку Рогнєска. Розповідаємо, що таке високогірні притулки, для кого вони збудовані та як можна ними скористатись

Де знаходиться Рогнєска?
Полонина Рогнєска – ділянка у високогір’ї Карпат на південно-західному відрогу Петроса. Через неї пролягають популярні туристичні маршрути з Квасів, Богдана та Лугів. Фактично це траверс Петроса, але часто мандрівники спеціально ідуть ночувати до хатинки, а наступного дня роблять сходження на вершину. Довгий час на цьому самому місці стояла хатинка, збудована Карпатським біосферним заповідником, але за крайні роки стихія і час остаточно її зруйнували.

Для чого взагалі там потрібен будинок?
Високогірні притулки – не будинки для постійного проживання. Вони створені за прикладом європейських mountain shelters і першочергово передбачають укриття від непогоди і пункт порятунку. Такі хатинки розташовані високо у горах, в десятках кілометрів від населених пунктів. Вони будуються на ключових маршрутах, де є висока ймовірність аварійних випадків, зокрема в зимовий період. Притулки забезпечені припасами і обладнанням, необхідним аби протриматись до покращення погоди або прибуття рятувальників – дровами, продуктами, електроенергією, медикаментами, мапою місцевості і контактами екстрених служб. За давньою туристською традицією, мандрівники, які зупиняються в притулках планово, поновлюють припаси для тих, хто потрапить туди в скрутній ситуації.

Хто буде доглядати за притулком і на яких умовах можна туди потрапити?
Гірські притулки цілорічно відкриті для туристів. У них немає власника, замків на дверях або плати за проживання. Будь-хто і будь-коли може скористатись такими хатинками, щоб сховатись від непогоди, заночувати в мандрівці або просто зробити зупинку на чай з гарним краєвидом. Притулки доглядаються волонтерами та працівниками природоохоронних установ, на території яких вони знаходяться, в режимі періодичної інспекції, також за потреби ремонтуються і забезпечуються припасами.

Чи існують в Україні подібні проекти?
Так, звісно. Карпати налічують десятки різних притулків, збудованих спеціально для туристів – їх створюють волонтери, зокрема туристичне товариство Карпатські Стежки та спільнота Волонтерські мандрівки, а також працівники заповідників, національних парків та лісових господарств. Наша ідея в тому, щоб не лише будувати притулки, а і регулярно підтримувати їх в гарному стані та поновлюнювати припаси. Також нашим нововведенням стали автономні сонячні електростанції, які ми встановлюємо в гірських притулках.

А що як місцеві потрощать і вкрадуть все обладнання і припаси?
Дійсно, в горах подекуди трапляються крадіжки, і часто злочинцями є саме місцеві вівчарі, збирачі ягід та моху і навіть діти. Нам важко зрозуміти, для чого це робиться, адже вони також могли б користуватись притулками нарівні з туристами, але з міркувань безпеки ми встановлюємо вартісне обладнання в максимально недоступному місці, так, щоб його було важко знайти і неможливо зняти без спеціального інструменту. Поки що жодна сонячна електростанція, встановлена нашою командою в гірських притулках, не постраждала і не зникла.

Чим відрізняється гірський притулок від колиби вівчарів?
Колиби вівчарів в зимовий період так само слугують прихистком для туристів. Але ці хатинки належать місцевій громаді, і в літній період використовуються як сироварні та помешкання вівчарів. Ми не можемо забезпечити такі колиби повноцінним обладнанням для притулків, бо не маємо дозволу на їх реконструкцію, але ми також приглядаємо за ними взимку і намагаємось залишити для мандрівників запас сухих дров і медикаменти, а для вівчарів – порядок і ціленьку хату після нашої зимівлі.

Чи не шкодить довкіллю гірське будівництво?
Екологія і спокій мешканців лісу для нас в пріорітеті. Наші притулки максимально екологічні і дружні до довкілля, а процес будівництва повністю узгоджений з природоохоронними установами.

Ми дійсно завозимо матеріали у високогір’я джипом та вантажною машиною, але використовуємо для цього спеціальну технічну дорогу, яка не перетинає туристичні маршрути і використовується працівниками заповідника з обережністю. Для роботи ми використовуємо мінімальну кількість електроінструменту, і віддаємо перевагу екологічно чистим джерелам живлення – таким як комплект Ecoflow, що включає в себе акумулятор великої ємності і потужну сонячну панель. Хатинка розташована на фундаменті з каміння і повністю складена із дерева, за виключенням металопластикового вікна і металевої пічки – а отже, навіть якби її ніхто не доглядав і вона зруйнувалась з плином часу, у ній немає синтетичних матеріалів які могли би нанести шкоду довкіллю.

Чому варто підтримувати фінансово такі проекти?
Наразі не існує інших джерел фінансування для будівництва туристичних притулків, окрім донатів самих туристів. Тож, роблячи свій внесок в будівництво високогірних прихистків, ви робите цей проект можливим і забезпечуєте собі та іншим мандрівникам безпечне і затишне місце біля улюблених маршрутів. Команда Волонтерських мандрівок бере на себе усі питання з організації процесу та створення проекту будівництва, Карпатський біосферний заповідник надає деревину та спецтехніку, ви допомагаєте фінансувати інші будівельні та витратні матеріали, волонтери-мандрівники з’їжджаються з усієї країни, аби допомогти в роботі – і спільними зусиллями за декілька тижнів часу хатинка знов відкриє свої двері для туристів!

Полонина Рогнєска

На фото стара будівля притулку Рогнєска до руйнування. Фото Карпатського біосферного заповідника